wtorek, 23 kwietnia 2019

Jerozolimskie uliczki i Bazylika Bożego Grobu

Do Bazyliki Bożego Grobu wybraliśmy się wcześnie rano, zanim uliczki zapełniły się zgiełkliwym, wielobarwnym tłumem, zanim otwarto kramy i zanim zdążyły napłynąć inne grupy pielgrzymów.

Pusta uliczka wiodąca do Bazyliki Bożego Grobu

Przy murach Jerozolimy

Jerozolima zaskakuje. Zupełnie inaczej sobie wyobrażałam to miasto przed wyjazdem. Tam, gdzie chciałoby się odnaleźć zachwycające światło jest ciemno i tłoczno. Tam, gdzie można by mieć nadzieję na ciszę, w uszy uderza kakofonia różnych dźwięków. Takie jest święte miasto trzech religii.

Panorama Jerozolimy z Góry Oliwnej

Dla chrześcijan, Żydów i muzłumanów Jerozolima to o wiele więcej niż tylko szacowne starożytne miasto. To centralny punkt wokół którego ogniskują się dzieje świata od początku ( czaszka Adama pod górą Golgotą) aż po kres (Sąd Ostateczny w Dolinie Jozafata). Jerozolima była znana pod wieloma nazwami. Według Tradycji Yerusalaim to Miasto Pokoju, ale ortodoksi znają jeszcze podobno siedemdziesiąt innych określeń.

Kopuła na Skale i panorama z Góry Oliwnej

Panorama z Góry Oliwnej

Jerozolima leży na wysokości 770 m n.p.m. u podnóża i na zboczu Gór Judzkich. Na południu wznoszą się wzgórza Hebronu, a na północy nieco niższe wzgórza Betel. W Jerozolimie mieszka 810 tys. osób. Nie ma statystyk obrazujących etniczny podział ludności, ale wiadomo, że wyznawcy judaizmu stanowią 61% mieszkańców, muzłumanie 31% a chrześcijanie 2%..

Tak więc z samego rana poszliśmy najpierw do Bazyliki Grobu, aby ustawić się w kolejce do Grobu i na Golgotę. Bazylika Grobu Bożego również zaskakuje. Nie ma w niej żadnej architektonicznej regularności. Jest to zlepek wielu, wielu kaplic pod jednym dachem. Wokół grobu Bożego sprawują swoje nabożeństwa chrześcijanie różnych obrządków. Ustawiliśmy się zatem w niedługiej jeszcze o tej porze dnia kolejce do Bożego Grobu.
Wejście do Bazyliki Bożego Grobu

Bazylika Bożego Grobu

Wejście do Bożego Grobu

Wejście do Bożego Grobu

Kaplica Bożego Grobu pod rotundą

Kamień upamiętniający namaszczenie Pana Jezusa, pochodzi z 1810 roku

Czy jest to miejsce, w którym Jezus Chrystus umarł i został pochowany? Prawdopodobnie tak!
Na początku I wieku po Chrystusie był tu- poza murami miasta opuszczony kamieniołom. Miejsce to odpowiada opisowi topograficznemu przekazanemu przez Ewangelistów. Jezus został ukrzyżowany poza miastem na skalnym wzniesieniu  przypominającym czaszkę (J 19, 17) w pobliżu którego znajdował się grób (J 19, 41-42).

Lampki oliwne przed Bożym Grobem

Lampki oliwne przed Bożym Grobem

Bazylika Bożego Grobu

Na Golgocie

Kolejka, aby dotknąć skały Golgoty

Bazylika Bożego Grobu widziana z Golgoty

Jedna z kopuł Bazyliki widziana z Golgoty

Lampki oliwne na Golgocie

Kaplica- cysterna św. Heleny

Wejście do kaplicy św. Heleny

Kaplica - cysterna św. Heleny, w której św. Helena odnalazła belkę krzyża Chrystusa

Na korzyść autentyczności miejsca przemawia tradycja jerozolimskiej wspólnoty, która sprawowała tu uroczystości liturgiczne do 66 r. po Chr. Teren ten pozostał nie zabudowany, nawet wówczas, gdy został włączony w obręb murów miejskich w latach 41-43 po Chr. Na początku IV wieku cesarz Konstantyn kazał wybudować tu kościół upamiętniający zmartwychwstanie.

Zwiedziliśmy całą Bazylikę, w miarę upływu czasu zaczęło też przybywać innych pielgrzymów, tak, że z wyjściem z Bazyliki mieliśmy już problem.  W Bazylice panuje dostojny półmrok, wszędzie widać celebransów różnych obrządków szykujących się na nabożeństwa. W imieniu katolików pieczę nad Bazyliką trzymają Ojcowie Franciszkanie.

7 komentarzy:

 1. Architektura jest wspaniała, nietuzinkowa. Mam też swoje wyobrażenia odnośnie tego miasta, ale jeszcze nie wiem kiedy i czy w ogóle skonfrontuję je z rzeczywistością.
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli skonfrontujesz nie pożałujesz. Z całego serca polecam odwiedzenie Jerozolimy.

   Usuń
 2. Która to była godzina, że kolejka jeszcze taka mała?

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałabym dotknąć tych świętych Miejsc...dlatego czytam Twoją relację z ogromnym zainteresowaniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu dlatego bez względu na wszystko trzeba się tam wybrać. Ja też przez długi czas odwlekalam z różnych względów tą pielgrzymek a tymczasem przez tyle lat czekało na mnie piekneprzezycie. Mam nadzieję że jeszcze tam powrócę.

   Usuń

Bardzo dziękuję za pozostawione komentarze.