środa, 29 maja 2019

Jerozolima - Ściana Płaczu

Podczas naszego spaceru po Jerozolimie dotarliśmy też pod Ścianę Płaczu, zwaną też Murem Zachodnim. Zanim tam weszliśmy, trzeba było odbyć kontrolę osobistą i prześwietlić nasze plecaki w takiej maszynie jak na lotnisku.
Pewien odcinek muru przez wieki jest zwany Ścianą Płaczu. Mieszkańcy pobliskiej dzielnicy żydowskiej przychodzili tu modlić się i opłakiwać zniszczenie świątyni.
Wielkie bloki kamienne w dolnej partii muru mają wcięte marginesy w herodiańskim stylu. Stanowiły one część muru oporowego zbudowanego w 20 roku przed Chr. przez Heroda Wielkiego w celu potrzymania esplanady świątyni.
 Pod Ścianą Płaczu wyznaczono miejsce modlitwy osobno dla kobiet i osobno dla mężczyzn. Część męska i żeńska jest oddzielona metalowym płotem.
Oryginalna część muru świątyni znajduje się tymczasem pod ziemią, na znacznie niższym poziomie.  Pomiędzy blokami kamiennymi jest mnóstwo karteczek z prośbami i modlitwami, które raz w tygodniu są uprzątane i zakopywane na cmentarzu. Nie zakopano tylko karteczki z modlitwą Jana Pawła II, którą można oglądać w synagodze, ale wstęp tam mają tylko mężczyźni.

Widok na Ścianę Płaczu

Przy Ścianie Płaczu

Ściana Płaczu - część dla mężczyzn

Ściana Płaczu - część dla mężczyzn

Widok na ścianę Płaczu

Żydowski modlitewnik przy Ścianie Płaczu

7 komentarzy:

  1. Magiczne miejsce pełne refleksji i zadumy, nad życiem, nad naszym zachowaniem, podjętymi decyzjami, tam czas mógłby stanąć w miejscu... Pozdrawiam cieplutko i zostaję tu na dłużej ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie, dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam :)

      Usuń
  2. Wg pewnych badań, w których próbowano ustalić gdzie faktycznie stała świątynia, okazało się, że była ona znacznie większa niż dziś szacujemy. Była olbrzymia i naprawdę wspaniała. Niestety wychodzi na to, iż granice leżą w innych miejscach. Ale myślę, że to najmniej istotne. Taka ciekawostka.
    Najważniejsze jest to, co człowiek w sercu nosi.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie wiem,czy chciałbym, by ktoś czytał moje życzenia skierowane do Boga. Powinni je zakopać, tak jak pozostałe.
    Miejsce kultu, warte zobaczenia i modlitwy.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak, to prawda miejsce niesamowite.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawione komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...