czwartek, 20 lutego 2020

W Yad Vashem

Do Yad Vashem pojechaliśmy dodatkowo, bo nie było tego obiektu ujętego w programie naszej pielgrzymki.

Yad Vashem to Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu – instytut poświęcony żydowskim ofiarom Holocaustu, założony w 1953 roku w Jerozolimie na mocy Ustawy o Pamięci, przyjętej przez izraelski parlament Kneset. Zlokalizowany jest na Wzgórzu Herzla.
Termin Yad Vashem oznacza „miejsce i imię” lub „pomnik i imię" i zaczerpnięty jest z księgi Izajasza (Iz 56, 5): dam [im] miejsce w moim domu i w moich murach oraz imię lepsze od synów i córek, dam im imię wieczyste i niezniszczalne.
Instytut składa się z Nowego Muzeum Historycznego wraz z Salą Imion, gdzie przechowywane są dane o Ofiarach Holokaustu, Izby Pamięci, Ogrodu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, dwóch galerii sztuki, synagogi, archiwum i biblioteki, Doliny Zabitych Wspólnot i Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście. Poza tym na terenie Yad Vashem znajduje się kilkanaście mniejszych i większych pomników poświęconych m.in. zamordowanym w czasie Holocaustu dzieciom, żydowskim partyzantom i żołnierzom oraz Januszowi Korczakowi. 


Jeden z pomników to urwany wiadukt kolejowy, na którym stoi towarowy wagon, służący w czasie II wojny światowej do przewożenia Żydów do obozów zagłady. 


W całym Yad Vashem posadzone są drzewa upamiętniające Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – nie-Żydów, którzy ratowali Żydów w czasie Holocaustu, niejednokrotnie ryzykując własne życie. Obecnie, ze względu na brak miejsca, ich nazwiska umieszczane są na specjalnej ścianie pamiątkowej.

Przy pisaniu tego posta wspomagałam się Wikipedią.

10 komentarzy:

 1. Okropne rzeczy. To część naprawdę bardzo smutnej historii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Twoje posty czytam zawsze z dużym zainteresowaniem. Gdy byłam w Jerozolimie było święto Paschy i brama do Yad Vashem była zamknięta. Cieszę się, że mogłam poglądać Twoje zdjęcia.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesujące miejsce skłaniające do refleksji. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspalniałe miejsce. Bardzo spodobały mi się te rzeźby :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To okropne, że ludzie ludziom zgotowali taki los 😥

  OdpowiedzUsuń
 6. Great important post, where you make the main focus, really makes me happy for its necessary of importance.

  OdpowiedzUsuń
 7. After all it is a great article with everything. Thanks in advance for posting it.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawione komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...